1. Care este sentimentul care te apasă cel mai tare în perioada asta? (Poți alege mai multe) Vinovăția (Simt că îl abandonez sau că nu sunt un părinte destul de bun). Frica (Mi-e teamă că va suferi și va rămâne cu urme). Neîncrederea (Mi-e greu să cred că altcineva îl poate îngriji sau liniști ca mine). Tristețea (Mi-e greu să accept că a crescut și nu mai e doar „bebelușul meu”). Presiunea (Simt că toată lumea îmi zice să „fiu tare”, dar eu nu pot). Altele 2. Care este „filmul de groază” care îți trece cel mai des prin cap? Plânsul neconsolat (Mi-e teamă că va plânge ore întregi și eu nu voi fi acolo să-l ajut.) Abandonul (Mi-e teamă că se va simți părăsit) Singurătatea (Mi-e teamă că va sta retras într-un colț și nimeni nu-l va băga în seamă) Lipsa de răbdare: Mi-e teamă că educatoarea va fi dură sau nu va avea empatie. Altele 3. Ce ți-ar aduce liniște acum și cu ce soluții concrete vrei să pleci de la mine? Un plan de acțiune (Să știu exact ce am de făcut în prima lună, pas cu pas) Tehnici de pregătire (Să știu ce jocuri sau activități să fac cu copilul meu încă de acum, din vară) Gestionarea plânsului (Să înțeleg cum să nu mă prăbușesc eu când îl aud plângând) Gestionarea emoțiilor mele (Să scap de vinovăție și de scenariile negative) Comunicarea cu grădinița (Cum să vorbesc cu educatoarea și ce să urmăresc la ea) Altele 4. Mai e ceva important ce ai vrea să știu despre tine, despre copilul tău sau despre situația voastră? Trimite mesajul